Close

Xicorr Mistral

Polonez na ręku

Polonez MISTRAL

To eskportowa wersja Poloneza, przeznaczona głownie na rynek francuski. Charakteryzowała się plastikowymi nakładkami na tylną klapę, które redukowały opór powietrza i zawirowania powietrza za samochodem.

 

 

Xicorr MISTRAL

Polonez MISTRAL i charakterystyczne kratka stała się inspiracją dla powstania zupełnie nowej linii zegarków automatycznych.

MISTRAL to południowy wiatr wiejący znad Morza Śródziemnego i eksportowa wersja Poloneza.

Od teraz MISTRAL to również kolejny zegarek Xicorra, którego dusza narodziła się prawie za płotem FSO.

DNA Xicorra zawiera cząstkę etyliny i smarów 🙂 i dlatego modele inspirowane polską motoryzacją stanowią znaczną część naszej oferty.

W szarej rzeczywistości 1978 roku powiał ożywczy wiatr, nadciągający znad morza śródziemnego. Następca Fiata 125 stanowił zdecydowany krok do przodu. Zaskakiwał wielkością wnętrza, bryłą nadwozia, miękkim a tym samym komfortowym zawieszeniem.

Pojawił się FSO Polonez.

Ciekawostką jest, że nazwę tą wybrali w plebiscycie czytelnicy “Życia Warszawy”.

W latach 1978-2002 wyprodukowano w warszawskiej Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu 1 061 807 egzemplarzy.

Powstały wersje przedłużone, ciężarowe, coupe, 4×4, a nawet rajdowe.

Z jego produkcją wiązano wielkie nadzieje. Głównym przeznaczeniem Poloneza był eksport, aby zapewnić gospodarce PRL dopływ waluty.

Początki Poloneza owiane są mgłą tajemnicy. Do dziś spekuluje się, jak właściwie powstał projekt i kto jest jego praojcem i pramatką.

Wiadomo za na pewno, że charakterystyczne zegary to projekt polskiego konstruktora – inżyniera Zbigniewa Watsona. Był to projekt na owe czasy wyjątkowo nowoczesny, żeby nie powiedzieć ekstrawagancki projekt.

Charakterystyczna kratka będąca tłem cyferblatów miała się kojarzyć z rysunkiem technicznym oraz z pierwszymi programami do projektowania komputerowego.

Modele

MISTRAL BKr

MISTRAL BKo

MISTRAL BKy

MISTRAL BKg

MISTRAL NB

MISTRAL BX

MISTRAL GR

Recenzje

Poprzedni
Następny