Polonez

W szarej rzeczywistości 1978 roku powiał ożywczy wiatr, nadciągający znad morza śródziemnego. Następca Fiata 125 stanowił zdecydowany krok do przodu. Zaskakiwał wielkością wnętrza, bryłą nadwozia, miękkim a tym samym komfortowym zawieszeniem.

Pojawił się FSO Polonez.

Ciekawostką jest, że nazwę tą wybrali w plebiscycie czytelnicy "Życia Warszawy".

W latach 1978-2002 wyprodukowano w warszawskiej Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu 1 061 807 egzemplarzy.

Powstały wersje przedłużone, ciężarowe, coupe, 4x4, a nawet rajdowe.

Z jego produkcją  wiązano wielkie nadzieje. Głównym przeznaczeniem Poloneza był eksport, aby zapewnić gospodarce PRL dopływ waluty.

Początki Poloneza owiane są mgłą tajemnicy. Do dziś spekuluje się, jak właściwie powstał projekt i kto jest jego praojcem i pramatką.

Wiadomo za na pewno , że charakterystyczne zegary to projekt polskiego konstruktora – inżyiera Zbigniewa Watsona. Był to projekt na owe czasy wyjątkowo nowoczesny, żeby nie powiedzieć ekstrawagancki projekt.

Charakterystyczna kratka będąca tłem cyferblatów miała się kojarzyć z rysunkiem technicznym oraz z pierwszymi programami do projektowania komputerowego.

kup w Xicorr online

Dostępne 4 kolory tarczy (czarna, granatowa, bordowa i ciemnozielona) i 5 kolorów sekundnika (czarny, czerwony, pomarańczowy, żólty i zielony)

 

mechanizm

automatyczny TMI (Seiko) NH35A

rezerwa chodu: ok. 40 godziny 
 
koperta
stal nierdzewna 316L
średnica: 44 mm, wysokość: 11,7 mm
wodoszczelność: 100m/10ATM, zakręcana koronka
szkło: szafirowe z wewnętrznym AR 
 

2 paski w komplecie

skóra i silikon, rozmiar: 22mm

więcej o Xicorr MISTRAL

  1. pl
  2. en

Polonez MISTRAL

To eskportowa wersja Poloneza, przeznaczona głownie na rynek francuski. Charakteryzowała się plastikowymi nakładkami na tylną klapę, które redukowały opór powietrza i zawirowania powietrza za samochodem.

 

Xicorr MISTRAL

Polonez MISTRAL i charakterystyczne kratka stała się inspiracją dla powstania zupełnie nowej linii zegarków automatycznych.

MISTRAL to południowy wiatr wiejący znad Morza Śródziemnego i eksportowa wersja Poloneza.

Od teraz MISTRAL to również kolejny zegarek Xicorra, którego dusza narodziła się prawie za płotem FSO.

DNA Xicorra zawiera cząstkę etyliny i smarów :-) i dlatego modele inspirowane polską motoryzacją stanowią znaczną część naszej oferty.

Xicorr Watches